Strava podle tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je hluboce propracovaný systém léčby zahrnující i výživu. Pracuje na principu pěti elementů (země, voda, oheň, vzduch, dřevo), působení energií v těle i stravě. Tyto principy propojuje v systém toku energií v meridiánových drahách jednotlivých orgánů. Léčba se odvíjí podle toho, co se tělu a orgánům v energetických rovinách nedostává nebo naopak přebývá.

Princip stravování:  Za trávení dle TČM odpovídá hlavně dráha žaludku a sleziny. Dráha sleziny je nejdůležitější v produkci životodárné energie QI a krve, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a zároveň přebytky této potravní esence ukládá do rezervy do dráhy ledvin.  Při oslabení dráhy sleziny (např. v důsledku nevhodné stravy) se esence z dráhy ledvin uvolňuje. Jsou-li oslabené i ledviny, klesá celkový energetický potenciál organismu a úměrně tomu i kvalita života. K tomu, aby dráha sleziny mohla úspěšně plnit svoji funkci, potřebuje tzv. vnitřní sucho.

Potraviny a pokrmy, která nejvíce zatěžují dráhu sleziny, neboť přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko do organismu, jsou tato: cukr, bílá mouka, kravské mléko a výrobky z kravského mléka, veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla, syrová zelenina a ovoce, chladné a sladké nápoje, zmrzlina. Neznamená to však naprostý zákaz jídel z této skupiny, pouze jejich omezení v rozumné míře tak, aby se člověk cítil spokojený a tedy i zdraví.

Jídla, která posilují dráhu sleziny, neboť vyživují energii a krev a vylučují nadměrné vlhko, horko a chlad z organismu, jsou tato: celozrnné obiloviny, luštěniny, koření (skořice, zázvor, koriandr, lékořice), vařená, dušená a napařovaná jídla (maso – hlavně bílé, ryby, drůbež, zelenina – hlavně mrkev a dýně, nejlépe oranžová Hokaido), polévky z drůbeže (hlavně ze slepice, perličky, krůty), tykvová zelenina (cuketa, dýně).

Výhody:  Přes odlišnost a zdánlivou složitost systému stravování najdeme společné obecně platné principy racionálního stravování – strava má být střídmá, chutná, zdravá, stravitelná, jednoduchá, s volbou potravin podle ročního období a regionu a má člověku přinášet radost.

Nevýhody: nutnost přizpůsobit se jinému systému stravování, přičemž je třeba počítat s tím, že při hospitalizaci v českých zdravotnických zařízeních nepůjde stravu z větší části dodržovat. V těch osvícenějších se budou snažit vyjít vstříc individuálním sestavováním stravy, ale jen v rámci možností nabídky stravovacího provozu zařízení a to jak v surovinách, tak možnosti úpravy stravy kuchaři.

Souhrn: Při zajištění dodání organismu všech živin, není důvod léčebnou stravu, navrženou odborníkem s kompetentními znalostmi tradiční čínské medicíny, odmítat. Je nutné vždy zjistit, zda se některé potraviny, koření a byliny neovlivňují s léčbou podávané západní medicíny.